رهبری چشم انداز را مشخص کردند؛ حالا همه بخش ها وارد شوند

مدیرعامل گروه هتل های سورینت (که هتلهای سورینت مریم و صدف کیش و پروژه هتل پنج ستاره مریم قشم را در گروه خود را دراختیار دارند) در گفت وگوی اختصاصی با الفباخبر بیان داشت: شیوع ویروس کووید ۱۹ محدودیت ها و شرایطی بسیار سخت و دشواری را برای همه صنایع ازجمله صنعت گردشگری وارد کرده است، به گونه ای که شاهد هستیم تمامی دنیا امروز با این پدیده دست به گریبان هستند.

محدودیت تردد گردشگر، آسیب جدی صنعت

مجید قلیچ خانی گفت: با توجه به شرایطی که کرونا ایجاد کرده است، شاهد محدودیت های بسیاری هستیم که نه تنها کشور ما بلکه تمام دنیا با آن مواجه هستند، محدودیت هایی همچون « عدم تردد گردشگران، بخصوص گردشگران خارجی » که امروز تقریبا به صفر رسیده است و گردشگر داخلی نیز با اجرای پروتکل هایی نظیر فاصله های اجتماعی، که دولت به جهت مهار و مدیریت ویروس کرونا سعی در کنترل و مهار آن را دارد.

قلیچ خانی یادآور شد: هم اکنون اولویت بر حفظ سلامتی مردم در مرحله اول است تا پیدا کردن داروی درمان قطعی و واکسن آن، شاهد هستیم با جلوگیری از تردد، تمامی بخش های اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور درگیر آن هستند. صنعت گردشگری نیز آنطور که شاهد هستید راههای هوایی، دریایی، ریلی و حتی مسافرت های خصوصی و تردد آنها در بین شهرها محدود شده است.

به گفته وی این صنعت (گردشگری) نیز به شکل بی سابقه ای دچار افت سنگینی شده و تا ورطه سقوط وحشتناک نیز رفته و آن را تجربه می کند. پس تا این بحث های بهداشتی متأثر از کرونا در کشور حل نشود نباید امیدی به رونق مجدد آن داشت.

برای پساکرونا برنامه ریزی کنیم

مدیر گروه هتل های سورینت بیان داشت: از حالا باید به فکر مرحله پساکرونا بود و اینکه در آن دوره چه خواهیم کرد، تجربه ثابت کرده است حجم زیادی از جابجایی گردشگر به سرعت اتفاق نمی افتد بلکه به مرور این امر محقق می شود، بنابراین باید تحمل کرد همچنان که بسیاری از شهروندان و مردم ما خانه نشینی را برای کرونا داشتند باید دانست که به زودی حجمی از مسافرت ها نیز صورت خواهد پذیرفت تا بخشی از فشارهای روحی روانی به مردم نیز کاهش یابد.

قلیچ خانی گفت: به نظرم گردشگری از صنایع دیگر که به جهت نوع تولید و فراورده های تولیدی متفاوت است، فراورده و تولید گردشگری ارائه خدمات و همچنین الزام ورود مشتری به محیط تولید در این صنعت است؛ پس نسبت به سایر تولیدات صنایع دیگر که قابل لمس هستند، محدودیت های کمتری خواهد داشت.

وی افزود: کشور ما برای گردشگران خارجی ویژگی های خاص خودش را دارد، حتی در مقام قیاس با سایر کشورهای اسلامی، تنوع خاص و مشتریان خاص خود را داریم. گردشگری حلال را داریم که با تغییر شرایط آب و هوایی ایران می تواند یک پیشنهاد و یک محیط خوبی برای آنها باشد.

تشکیل اتاق فکر برای صنعت گردشگری

مدیرعامل گروه هتل های سورینت کیش و قشم ادامه می دهد: برای گردشگران داخلی نیز بهار و تابستان می تواند بخش های دیگر صنعت را در گردشگری سلامت، گردشگری فرهنگی و تاریخی فعال نماید.

مجید قلیچ خانی اذعان داشت: مسئولان امر (دولت) و ذینفعان (مقاصد گردشگری و بخش های خصوصی و غیر دولتی) باید با تشکیل اتاق فکر و نشست های متعدد که برگزار می کنند، راهکارهای مناسب ارائه دهند و تلاش کنند صنعت را نجات دهند، چرا که دولت به تنهایی قادر نیست و بخش خصوصی نیز بدون همیاری دولت نمی تواند از پسِ این مشکل برآید. دولت امتیازاتی دارد و بخش خصوصی امتیازاتی.

گردشگری صنعت همیشه سبز

وی می افزاید: آن طور که همه ما می دانیم گردشگری صنعتی سبز بوده و با ورود هر گردشگر می تواند برای کشور ارزشی معادل ۲۰ تا ۲۵ بشکه نفت را وارد کشور کند ، گردشگری می تواند بین ۹ تا ۱۵ شغل ایجاد کند. کشورمان جزو ده کشور برتر در برخورداری از جاذبه های تاریخی ایست و دهها مزایای دیگری که داریم و باید با این مزایا قادر باشیم سناریوهای مناسبی تنظیم کرده و با آینده نگری مناسب که در اتاق فکر گردشگری خواهیم داشت اجرا و پیاده سازی کنیم.

قلیچ خانی اظهار می دارد: سناریوهای مختلفی را در مشارکت با امتیازها و حمایتهای دولت و تلاش و همت بخشهای خصوصی و غیر دولتی می توان و باید جست وجو کرد، همچنان در سایر کشورها و خصوصا در ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج همیشه فارس و کشورهای آسیای میانه این سناریوها با امکانات و رفتارهایی ویژه در حال شکل گرفتن است و این خود زنگ خطری است برای صنعت گردشگری ما، که علاوه بر محدودیت های سخت افزاری با تبلیغات منفی در خارج از کشورمان برای ورود گردشگران خارجی مواجه میباشد ، درصورتی که همیشه فرای این مرزها باوجود همه مشکلات و بی احترامی هایی که به هم میهنان ما شده است، تبلیغات زیادی در جذب گردشگران ایرانی می شود . باید با همیاری ملی در این صحنه جنگ اقتصادی نیز به حول و قوه الهی و تلاش و همدلی موفقیت دیگری را بتوانیم رقم بزنیم.